A német koalíciós „kisebbik testvér”, az FDP vezető testülete döntött, a május 13–15-i pártkongresszus erre csak a pecsétet teszi rá: Németország alkancellárja (és egyben a párt első embere) a harmincnyolc éves Philipp Rösler (képünkön) lesz. Ő jelenleg a szövetségi kormány egészségügyi minisztere.

 
Philipp Rösler

A választási balsikerek okán lemondott Westerwelle utódaként neves személyiségek nyomdokába lép: Kurt Georg Kiesinger kabinetjében Willy Brandt, Brandt kancellársága alatt Walter Scheel, Helmut Schmidt, illetve Helmut Kohl kormányában Hans Dietrich Genscher töltötte be ezt a pozíciót. Rösler viszont nem a legmagasabb német posztok betöltőire jellemző életutat járta meg.

A Mekong folyó deltájától 15 kilométerre Soc Tuang városkában harci cselekmények idején találtak rá 1973 februárjában egy magára hagyott egy-két naposnak tűnő ismeretlen éhes csecsemőre. Elvitték a Saigon (ma Ho Si Minh város) közeli katolikus árvaházába. Kilenc hónappal később fogadta örökbe a német Rösler házaspár, akiknek már volt két gyermekük. Beszélni, írni, olvasni a gyermek, akit az örökbefogadók Philippnek neveztek el, már németül tanult. Észak-Németország nagyvárosaiban járt iskolába, szolgált a Budeswehrnél, elvégezte az orvosi egyetemet, és 2003-ig katonaorvosként dolgozott. Abban az évben szerel le, és nősül meg: ikerlányai 2008-ban születtek. Az FDP hierarchiájában a fiatal szemorvos gyorsan emelkedett, alsó-szászországi pártelnöknek 98 százalékos ritka többséggel választották meg 2008-ban és ugyanebben az esztendőben választják meg a tartomány miniszterelnök-helyettesének. Angela Merkel kormányának 2009 októbere óta tagja. És bár a német egészségügy is súlyos anyagi nehézségekkel küzd, az emberek méltányolták kiállását a betegek és a biztosítottak érdekében: a közvélemény-kutatók szerint ő a legkedveltebb kormánytag.

Röslert kettős tisztsége kivételes kihívás elé állítja. A liberálisok elsődleges bázisának tekintett Baden-Württembergben felére csökkent az FDP híveinek száma, három további tartományban kiestek a törvényhozásból. Az új alkancellár sikere elsődleges érdeke Angela Merkelnek is, mert ha a jelenlegi pártpolitikai erőviszonyok állandósulnak, akkor őt a Zöldekkel összefogva a baloldal válthatja. Az mindenesetre bizonyosnak látszik, hogy Rösler sikere az általa eddig minden kérdésben – a polgári jogok védelmétől a hozzáférhető orvosi ellátásig – képviselt álláspont szilárdságától függ, és nem a származásától. Ez utóbbi az, amit európai Obama-effektusnak is neveznek: a bőrszín, az eredet semmilyen vagy csak elhanyagolható szerepet játszik, a teljesítmény a döntő és meghatározó.

Már előfizethet a Vasárnapi Hírekre, kattintson!